Moja historia z odkrywaniem tego co nieznane rozpoczęła się w 2013 roku. Koniec stycznia, pierwszy raz leciałem samolotem z Wrocławia do Anglii. Był to czas mojego zniechęcenia do życia, także strachu we mnie nie było. Było dla mnie obojętne czy ten samolot doleci na miejsce, czy też nie. Jednak gdzieś wewnątrz mnie była ekscytacja, gdyż chciałem zobaczyć, jak wygląda ziemia z wysokości ponad 10 000 metrów, gdyż tak mi powiedzieli, że na takiej wysokości będzie leciał ten samolot, czy to była prawda, tego nie wiem.
Niestety nie zobaczyłem, ani ziemi, ani nieba, gdyż samolot leciał pomiędzy chmurami. No cóż, powiedziałem, będę wracał, to zobaczę. W drodze powrotnej było podobnie. Chmury nade mną i chmury pode mną. Dziwne pomyślałem. Uwagę moją zajęła inna myśl. Dlaczego czas lotu praktycznie był taki sam w obie strony? Wszak mogłem o tym pomyśleć, gdyż leciałem z tych samych lotnisk, a przesunięcie czasowe było pomiędzy Wrocławiem a Londynem 1 godziny.
Dlaczego czas lotu jest taki sam w obie strony, przecież kula się kręci?
Wyzwania, życia odciągnęły moje myśli od tego zagadnienia. Jednak co jakiś czas ta myśl powracała, ale nic sensownego do głowy mi nie przyszło. Zacząłem czytać jakiś czas temu i przypominać sobie czego nas uczyli w szkole i nagle eureka. Ale poczekaj, zaraz ci powiem, co odkryłem, najpierw przygotujmy grunt, bo przecież będziesz chciał obalić moją teorię. Okazało się, że wielu jest ludzi, którzy myślą podobnie.
Rozważmy pewne zagadnienie matematyczne. I jak przystało, aby rozwiązać zadanie, potrzebujemy wiedzieć jakimi danymi dysponujemy oraz czego szukamy, czyli jakiego rozwiązania szukamy. Jakie mamy zadanie, jaka jest jego treść.
Jaka jest treść naszego zadania.
Jaki jest czas przelotu samolotu z Warszawy z lotniska Chopina na lotnisko Heathrow w Londynie. Oraz jaki czas lotu jest z Lotniska Heathrow w Londynie na lotnisko Chopina w Warszawie? Dlaczego te czasy są bardzo zbliżone do siebie? Według mnie powinna być duża różnica w przelocie samolotem. W sumie jak mi podano, czas lotu jest praktycznie taki sam i wynosi od 2:30h do 2:45h.
Czas lotu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, przepisy lotnicze, plan trasy lotu i rodzaj samolotu, którym się leci, takie informacje otrzymałem. Nikt jednak nie wspomniał o korekcie na kręcący się glob.
Przeanalizujmy to wszystko. Jakie podawane są oficjalne dane.
- Podano nam w szkole, że Ziemia jest trójwymiarowym obiektem, który ma kształt niemal kulisty, ale ziemia nie jest dokładnie kulista. Jej kształt można określić jako geoidę, czyli powierzchnię, która idealnie oddaje zróżnicowanie siły grawitacji na całej powierzchni Ziemi. Jest kulą, lekko spłaszczona na biegunach.
- Średnica ziemi na równiku wynosi 12 742 km.
- Obwód ziemi po równiku 40 075 km.
- Odległość pomiędzy Lotniskiem Heathrow w Londynie a Lotniskiem Chopina w Warszawie wynosi około 1400 km w linii prostej.
- Lotnisko Heathrow w Londynie znajduje się na szerokości geograficznej 51,4700° N, natomiast Lotnisko Chopina w Warszawie leży na szerokości geograficznej 52,1683° N. (Praktycznie ta sama szerokość geograficzna).
- Istnieją 24 strefy czasowe i każda ma przypisany swój unikatowy czas, który jest obliczany na podstawie różnic w długości geograficznej.
- Strefa czasowa GMT (Greenwich Mean Time) rozpoczyna się w południowej Anglii, w Greenwich, gdzie znajduje się meridian zerowy (południk zerowy), od którego mierzone są wszystkie strefy czasowe na świecie.
- Lotnisko Chopina w Warszawie znajduje się w strefie czasowej GMT+2 (czas letni) lub GMT+1 (czas standardowy), natomiast Lotnisko Heathrow w Londynie znajduje się w strefie czasowej GMT+1 (czas letni) lub GMT (czas standardowy).
- Ziemia obraca się z zachodu na wschód wokół swojej osi. To oznacza, że patrząc z północnego bieguna Ziemi, kierunek obrotu jest przeciwny z ruchem wskazówek zegara. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia kręci się w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym poruszają się obiekty niebieskie na niebie, takie jak Słońce, Księżyc i gwiazdy. Ten ruch obrotowy Ziemi trwa około 24 godzin, co odpowiada jednemu pełnemu dniowi.
- Prędkość obrotowa Ziemi wokół własnej osi wynosi około 1670 km/h (Wynika to z działania: 40 075 km podzielone na 24 h) na równiku i zmniejsza się ku biegunom, gdzie wynosi zero. Na szerokości geograficznej 51 – 52° N wynosi 1070 km/h. (W sumie tutaj brak spójności. Podawane są prędkości od 1000 km/h do 1235 km/h. Dla nas nie ma to znaczenia wielkiego). To i tak są ogromne prędkości.
- Atmosfera podobno obraca się razem z ziemią wokół osi ziemi, czyli z prędkością od 1670 km/h do o km/h na biegunach. Dla Warszawy to prędkość 1070 km/h z zachodu na wschód. To jest bardzo ważne dla naszych rozważań.
- Ziemia obraca się wokół słońca z zachodu na wschód z prędkością około 108 000 km/h, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, patrząc z perspektywy bieguna północnego. Ruch ten nosi nazwę ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i trwa około 365,25 dni.
- Nasz Układ Słoneczny porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością około 720 000 km/h.
- Galaktyka, w tym nasza Droga Mleczna, porusza się z bardzo dużą prędkością w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy szacują, że nasza galaktyka porusza się z prędkością około 828 000 km/h.
- Nasza galaktyka porusza się wraz z grupą galaktyk zwanych Lokalną Grupą Galaktyk z prędkością około 600 km/s w kierunku Wielkiego Atraktora, obszaru kosmicznego o dużej masie, który wywiera na galaktyki w jego pobliżu przyciąganie grawitacyjne.
- Prędkość samolotu zależy to od typu samolotu, trasy lotu, aktualnych warunków pogodowych i innych czynników. Jednakże linie lotnicze wykorzystują m.in. samoloty Boeing 737 czy Embraer E175, które w zależności od wersji osiągają różne prędkości maksymalne, zwykle w granicach 800-900 km/h. Podawana jest prędkość 880 km/h. Lot samolotu odbywa się na wysokości zazwyczaj ponad 10 000 km.
- Odległość gwiazd od Ziemi jest bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego obiektu. Najbliższa gwiazda, Proxima Centauri, znajduje się od nas w odległości około 4,2 lat świetlnych, czyli około 40 bilionów kilometrów. Jednak większość gwiazd jest od nas oddalona o wiele większe odległości i mierzone są one w setkach, tysiącach, a nawet milionach lat świetlnych.
- Gwiazda Polarna, znana także jako Polaris lub Gwiazda Północna, znajduje się w odległości około 434 lat świetlnych od Ziemi. Oznacza to, że światło potrzebuje około 434 lat, aby pokonać tę odległość i dotrzeć do naszych teleskopów.
- Podano, że Gwiazda Polarna, czyli Polaris, porusza się z prędkością około 1 stopnia na 72 lata. To oznacza, że w ciągu jednego roku przesuwa się ona na niebie o około 1/72 część drogi między dwoma punktami równikowymi.
Oczywiście to część tylko danych. Czy coś już zauważyłeś? Mamy do czynienia z ogromnymi prędkościami. Prędkościami niewyobrażalnymi dla nas ludzi, ale czy odczuwasz jakąkolwiek prędkość, żyjąc tu na ziemi? Ok, idźmy dalej kolejna porcja danych do obróbki. Pytasz się, po co tyle danych? Niedługo już będziesz wiedział, spokojnie wytrzymaj.
Jakie prędkości wiatru są na ziemi.
- Największą prędkość wiatru, która została oficjalnie zmierzona na powierzchni Ziemi, zanotowano podczas tajfunu Haiyan, który uderzył na Filipiny w listopadzie 2013 roku. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Meteorologii prędkość wiatru w czasie tego tajfunu osiągnęła 315 km/h. Jest to rekordowa prędkość wiatru odnotowana na powierzchni Ziemi.
- Według skali Beauforta huragan to termin, który nie występuje. W skali Beauforta, prędkość wiatru na poziomie 12 w skali Beauforta (tj. od 118 km/h) określana jest jako “wicher tropikalny” lub “tajfun”. Z kolei w skali Saffira-Simpsona, która jest używana do klasyfikacji huraganów, prędkość wiatru 118 km/h to kategoria 1, a najwyższa kategoria, kategoria 5, obejmuje huragany z prędkością wiatru powyżej 252 km/h.
- Wschodzący promień światła podążający z prędkością 1070 km/h trasą 1400 km w linii prostej, gdy wystartuje z Lotniska Heathrow w Londynie, do Lotniska Chopina w Warszawie pokona w 1 godziny i 8 minut. Czyli 1 godzinę i 8 minut słońce wcześniej u nas wschodzi niż na lotnisku w Londynie.
Przy prędkości 60 km/h, można już rozbić auto!
Teraz trochę pomyślmy. Jeśli samochód jedzie z prędkością 60 km na godzinę i uderzy czołowo w ścianę to, co z niego zostanie? Kupa złomu. To tylko 60 km na godzinę. Gdy na danym terenie pojawi się huragan, to robi, totalną rozpierduchę niszcząc wszystko, co spotka na drodze. Proszę, wyjaśnij mi, dlaczego nie czujemy tak zawrotnych prędkości? Sama prędkość obrotowa ziemi to 1070 km/h na szerokości geograficznej 52° N plus 108 000 km/h w ruchu obrotowym ziemi wokół słońca. Czy zdajesz sobie sprawę, jakie to prędkości? Zobrazujmy to na rysunku.

Lot samolotu zgodnie z ruchem obrotowym ziemi. Widok z bieguna północnego.
Samolot leci zgodnie z ruchem obrotowym ziemi, praktycznie prostopadle do południków, czyli mamy do czynienia z idealnym kierunkiem zachód — wschód, z którym porusza się samolot. Nie ma skośnego lotu samolotu. Jeśli ziemia obraca się z prędkością 1070 km/h, a samolot z prędkością średnią 880 km/h? To czy samolot dogoni ruch wirowy ziemi, ale ok, podobno atmosfera porusza się razem z ziemią tą samą prędkością.

Lot samolotu przeciwny z ruchem obrotowym ziemi. Widok z bieguna północnego.
Samolot w tej sytuacji leci pod prąd, czyli w przeciwnym kierunku obracającej się ziemi i atmosfery. Logika podpowiada, że samolot powinien lecieć szybciej niż obracająca się ziemia, aby mógł dolecieć do lotniska Heathrow w Londynie. Prędkość lotu samolotu mniejsza niż 1070 km/h, spowoduje samolot będzie się oddalał od punktu docelowego. Jak wiemy, średnia prędkość podawana lotu samolotu jest 880 km/h. Czyli dużo mniejsza niż 1070 km/h. Mimo to samolot potrzebuje około 2:45 h. Wynikałoby, że samolot jednak leci szybciej i to dużo szybciej niż 1070 km/h. Być może czegoś nie wiem i nie rozumiem, wszak pilotem nie jestem. Wiem jedno, coś jest nie tak, albo z moim myśleniem, albo z narracją, jaką nam wszyscy rzekomi “specjaliści” sprzedają.

Dlaczego nad głową mamy ciągle te same gwiazdy?
Zastanówmy się przez chwilę, dlaczego mamy nad sobą ciągle te same gwiazdy, które krążą wokół nieruchomej Gwiazdy Północnej zwanej, także Polaris lub Gwiazda Polarna. Nieruchoma, tzn., że jej pozycja jest stała na niebie. No może nie do końca, bo jak podają, przemieszcza się o 1 stopień, co 72 lata patrząc po równiku. Czy przy prędkościach: 1070 km/h wokół własnej osi, 108 000 km/h wokół słońca, 720 000 km/h prędkość układu słonecznego, i tak dalej, zobacz wyżej wszystkie prędkości, gwiazda polarna powinna być ciągle w jednym miejscu, i ciągle te same gwiazdy?
Logika podpowiada, że powinny ciągle się gwiazdy zmieniać, gdyż jesteśmy w ciągłym niesamowicie szybkim ruchu. Powtórzenie się tego samego układu gwiazd, raczej powinno graniczyć z cudem, a tak nie jest. Czy nie jest dla Ciebie dziwne, że gwiazda polarna przy tak dużych prędkościach zmienia swoje położenie o 1 stopień na 72 lata?

Podsumowanie końcowe.
Czy naprawdę miejsce, w którym żyjemy, jest kulą? Mam wątpliwości. Mam swoją teorię na ten temat, ale o tym może już innym razem napiszę. Napisz w komentarzu, co Ty o tym myślisz, jakie są twoje spostrzeżenia, uwagi, przemyślenia, wnioski. Jestem ich bardzo ciekaw. Być może coś pominąłem, być może coś źle ująłem lub złe obrałem założenia.